i6lodajahlja i6lodajahlja
  • 10-12-2016
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy, 6 bagels for $3.29 or 8 bagels for $4.15?

Respuesta :

KateBlake
KateBlake KateBlake
  • 10-12-2016
Well, we'd want to calculate the price of 1 bagel first.

To see which is better: divide $3.29 by 6 and then divide $4.15 by 8 and see which has the lowest answer.

The first option rounds off to $0.55 for one bagel. The second option rounds off to $0.52 for one bagel.

The second option is the best.
Answer Link

Otras preguntas

How was weaponry advanced technology during World War II
please help this is really important
Please help... Determine whether each set of side lengths could be the sides of a right triangle. 10.5 cm, 20.8 cm, 23.3 cm 6 cm, 22.9 cm, 20.1 cm
Help please I’ll appreciate it
I need help on this problem please
Can I get help on this pleasee
The ratio of the volumes of the similar solids is _____ 25:1 5:1 125:1 The ratio of the surface areas of the similar solids is _____ 125:1 5:1 25:1 The rat
Examine the map below. Which location achieved independence not through revolution but by the declaration of a member of the royal family? Region A (US) Region
The total percent daily value of iron for one day is 100 percent. A serving of baked beans gives you 25 percent of the total. What percent of the day’s iron wil
a repeating unit in all organic compounds are calledA:hydrocarbonsB:funcional groupsC:peptidesD:polymersplease help