Seudónimo Seudónimo
  • 13-12-2016
  • Mathematics
contestada

Kori spent $46.20 on 12 gallons of gasoline. What was the price per gallon?

Respuesta :

Alab
Alab Alab
  • 13-12-2016
This is a simple division problem to find money per gallon. The simple equation is just $46.20 / 12, in which the answer would be $3.85 per gallon
Answer Link

Otras preguntas

what minerals are the highest in silica the minerals near the top of the chart or the minerals
What happens to a ray of light that slows down when it hits a new medium at an angle? A. It dims. B. It brightens. C. It bends. D. It is absorbed.
Find largest three consecutive even integers with a sum is at most 126
Twelve is no less than the sum of a number n and 3
Which of the following quotations best expresses the tenet of equality “All men are created equal...with certain.. rights” “Equal pay for equal work” “Workers
________ is evidenced when federal officials force state officials to implement more stringent water pollution regulations.
Which of the following statements about earthquakes is false? A. Earthquakes cannot occur along transform plate boundaries. B. When rocks move in any dir
convert 1.422g/cm^2 to mg/mm^2
How is the President of the United States president from the rulers of dictatorship?
Jon lives 250 feet away from max how many inches separate Jon’s from Max’s house ( 1 inch is 250 feet