los7539 los7539
  • 10-09-2021
  • Mathematics
contestada

Keisha bought 12 pounds of flour for $5.
How many dollars did she pay per pound of flour?

Respuesta :

sggvxhhbbb sggvxhhbbb
  • 10-09-2021
She payed $2.40 per pound.
Answer Link
nancygoyal
nancygoyal nancygoyal
  • 10-09-2021

Answer:

42 cents per pound

Step-by-step explanation:

to find the price for 1 pound, divide money with weight

price of 1 pound

[tex] = 5 \div 12 \\ 0.4166 \\ 0.42[/tex]

42 cents approximately

Answer Link

Otras preguntas

what's another word for genetic variation
is 0.1km greater than 10mm?
Which era did Mark Twain refer to as a time of ''ridiculous excess''?1. the Gilded Age 2. Wild War3. Cilvil War4. Roaring Twenties
what is the next number 10,12,22,34,56,90...
what is a thematic collection(definition)z ?
A piece of ribbon 4 yards long is used to make bows requiring 15 inches of ribbon for each. What is the maximum number of bows that can be made?
what is the French word for shepherds crook
42 is 30%of what number
A total of 350 signatures is needed for a petition to be considered by the town legislature. If 125 signatures have already been obtained, what percentage of th
How many bits must be “flipped” (i.e., changed from 0 to 1 or from 1 to 0) in order to capitalize a lowercase ‘a’ that’s represented in ASCII?