aaliyahcampbell2006 aaliyahcampbell2006
  • 10-09-2021
  • Mathematics
contestada

A farmers' market sells organic locally grown beans for $1.25 per pound. How much more would it cost to buy 3 pounds of beans at the farmers' market than at the store?

Respuesta :

foyatarega foyatarega
  • 10-09-2021

Answer: 3.75

Step-by-step explanation: If one pound is 1.25 multiply 3 by 1.25

Answer Link

Otras preguntas

Please help!!! Will give brainliest!!
How does the Mediterranean coast differ from other areas of Southwest Asia?
List 10 occupations that involve DNA
When a number is next to another number in parentheses, which operation do we assume takes place? Addition Subtraction Multiplication Division
how do we get this ?
When n = 6, which of the expressions below will be greater than 175? Select all that apply. A) n^3-4n + (3n -10) B) 5n^2-3n C) 14n + (10x5) D) 5(na^2+ 4n) - (10
Mrs. Bryant's homeroom students are collecting boxtops. Each student is responsible for collecting 4% of the class's overall goal. Kevin has already collected 3
PLEASE HELP ILL GIVE EXTRA IF ITS RIGHT I SWEARRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR
What is the area of this figure?
7 ab + 3xy - 5ab - xyAnswer​