vcpjoy3 vcpjoy3
  • 11-09-2021
  • Mathematics
contestada

Isabel runs 4 miles in 30 minutes. At the same rate, how many miles would she run in 48 minutes?

Respuesta :

SikeBrehh
SikeBrehh SikeBrehh
  • 11-09-2021

6 hours

Explanation:

30 divide by 4 = 7.5

7.5 multiplied by 48 = 360 minutes / 6 hours

Answer Link
uhhihatehomework
uhhihatehomework uhhihatehomework
  • 11-09-2021

Answer:

6.4 miles

Step-by-step explanation:

Set up a ratio.

4 miles is to 30 minutes as x miles is to 48 minutes.

4/30 = x/48

X=4(48)/30

x 96/15 or x = 6.4 miles.

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence is punctuated correctly? There were only three questions left when the teacher said "Okay pencils down" There were only three questions left when
A 1400 sq ft house is advertised for sale at a price of $125,000. What is the cost per square foot?
Miranda is braiding her hair then she will attach beads to the braids she wants 1/3 of the beads to be red if the greatest number of beads that will fit on the
characteristics of the mesopotamia civilization
If you have 1.204 x 1024 kittens, how many moles of kittens do you have?
Help me please,Thanks
I may be dumb but I still need help
it cost $7.50 to enter a petting zoo. Each cup of food to feed the animals is $2.50. if you have $12.50, how many cups can you buy? Use a bar diagram to solve a
can anyone help? I don't know :(
what is an example of an event that caused long-term historical effects?