madisonnichole56 madisonnichole56
  • 11-09-2021
  • Mathematics
contestada

Kate bought a bag of grapes that was 3.2 pounds. The bag of grapes cost $6.24. What was the price per pound for the bag of grapes.

Respuesta :

umaira1901 umaira1901
  • 11-09-2021

Answer:

$1.95

Step-by-step explanation:

3.2 pounds -> $6.24

1 pound -> $6.24÷3.2=$1.95

Answer Link

Otras preguntas

find the length of the missing side of the triangle
1. Which of the following lines most likely indicates a tragic resolution developing in the story? a. Her favorite toy fell into the trash can... b. Th
How much water does a rectangular tank with a square base of 2.5 yards and a height of 4 yards hold?
Why is it important to know what is going on in the world?
what is 1.64 in mixed number in simplest form
What is the difference between joint and marginal frequency?
Kinshasa has gained an international reputation for its special type of _____. music railroads housing literature
A hot-air ballon at 500 feet begins rising at the rat of 120 feet per minute. A second hot aor ballon at 1500 feet begins descending at the rate of 200 feet per
John bought 4 pounds of hot dogs for his party. How many ounces of hot dogs did John buy? (1 pound = 16 ounces) 4 oz 20 oz 32 oz 64 oz
WILL MARK AS BRAINLIEST IF YOU GET THE RIGHT ANSWER :)