daphneirisalmonte daphneirisalmonte
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 12-09-2021

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

$15 / 10 gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

In an area in which electricity costs 8 cents/kilowatt-hour, a 5 kW clothes dryer runs for 90 minutes to dry a load of laundry. How much did it cost to dry thes
what is 149,590 rounded to the nearest 100000
how many pounds in an oz
How do you write this into a number sentence. 32 1/4 divided by 1/8 =258.
—¿Qué quiere decir lápiz? —Quiere decir _____. A. pen B. pencil C. folder D. desk
which of the following is not found in the form of waves? a. geothermal energy b. seismic energy c. radiant energy d. sound energy
which one of the following is an example of a nonrenewable resource? a. water b. wood c. topsoil d. coal
for 8 days of very hot weather, the water level in a lake dropped 3 inches per day. on the ninth day, storms raised the level 6 inches. Write and find the value
3(x-2)>-3 i need answer and an example so please work it out step by step
A 120 ft. piece of wood is cut into three pieces. The second piece is twice as long as the first, and the third piece is three times as long as the first piece.