paulynpeter60 paulynpeter60
  • 10-10-2021
  • Mathematics
contestada

make up two word problems on any multiplicatiob table of your choice. remember to give your answer in a sentence​

Respuesta :

SilverKitten
SilverKitten SilverKitten
  • 10-10-2021
1. In order to buy their father's gift, John has put in $10 and Patricia has put in 3 times as much money as John. How much money has Patricia put in? (Answer: $30)

2. At the shop, pencils are $2 each. Chloe wants to buy 12 pencils. How much does it cost altogether?
(Answer: $24)
Answer Link

Otras preguntas

ventral roots of spinal nerves are purely or primarily ________.
đối với hai bài toán ước lượng cho u p
If LMS Manufacturing sells 250,000 units and its total revenue is $1 million, what is the price per unit
throughout the ___________, a healthy dietary pattern can help minimize diet-related chronic disease risk.
Help please :) with this
I am stuckk on this ​
Who is the enemy Oglethorpe is fighting?
please help me What is the correct translation for the question, “ How is English class?" А ¿Cómo es la clase de inglés? B ¿Te interesa la clase de inglés?
Based on this passage, which saying expresses a main theme of the myth? A. Great oaks from little acorns grow. B. Don't count your chickens before they hatch. C
Multiply. [−2 3/11⋅(−4)]⋅(1 13/20)⋅(−10) What is the product? Enter your answer in the box.