swagboyf510
swagboyf510 swagboyf510
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

7. Milk chocolates cost $12.80 per pound. How much does 1 3/4 pounds
cost?

Respuesta :

expert27
expert27 expert27
  • 10-11-2021

Answer:

$22.4

Step-by-step explanation:

The cost of milk chocolate per pound = $12.80

= 7/4 x 12.80

= 7 x 3.2

= $22.4

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Determine the type of triangle that is drawn below
Please answer all of these questions plz.​
What is the solution to the equation below?
Find the volume of a right circular cone that has a height of 3.5 ft and a base with a diameter of 11.9 ft. Round your answer to the nearest tenth of a cubic fo
Activity Write sentences in Spanish using reflexive verbs to describe each of the images below. PUHHHLEASEEEE HELP
there were 165 donner last year. Find the number of donners this year using each of the expressions. Do you get the same number with each expressions?
PLZZ HELP 100 points Refer to the NIH News in Health PDF for a complete version of this article. Which detail is provided in the article but not in the video on
Which ratio represents the number of orders for pepperoni pizza to cheese pizza? 4:5
There is in line whose initial value is 3 and whose rate of change is -1/2 what is its equation in slope intercept form
how did misty copeland make american ballet theatre history?