zt0987 zt0987
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Mango costs $1 more than apple. Write an expression, in terms of m, to represent the cost of one apple.

Respuesta :

26kuchaj
26kuchaj 26kuchaj
  • 10-11-2021

Answer:

A=M+1

Step-by-step explanation:

Lets use A for apples, and M for mangos.

Apples= Mangos + 1 dollar

Have a great day!

Answer Link

Otras preguntas

Why do clothes often cling together after tum- bling in a clothes dryer? air pressure?
A ___________ is a name that references a value in the computer's memory.
What geographic figure at location P is an important Waterway connecting the Van Roy C to the Red Sea
What is the role of helper t cells in the adaptive immune response?
In Texas, cities and counties are part of which level of government?
The Neutrality Acts of 1935 and 1937 restricted travel and the trade of _________ between the United States and nations at war.
What is the value of 37-5/2 +4 x 3?
finish the sentence. During the 19th century, Charles Dickens ______ one of the most famous British novelists. has become became becomes had become would becam
Find the sum. 12x2 + 9x2 = 21x2 21x4 22x2 22x4
Which city was considered the "capital" of black america in the 1920s?