matina2009 matina2009
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Arthur purchases the same food everyday for lunch. He buys a grilled cheese sandwich for $0.75, an apple for $0.40, and milk for 0.45. How much will arthur need to buy lunch every five days

Respuesta :

kiwitay06 kiwitay06
  • 10-11-2021
its $8

.75 + .40 + .45 =1.60
1.60x5 = $8
Answer Link

Otras preguntas

The cost of the new bridge went beyond the previous estimate which part of the sentence is the adjective phrase A) the cost of the new bridge B) of the new bri
please help and step by step​
How many factor are there for 24?
Write a real world problem that involves multiplying two expressions with exponents. Then solve.
Please help me answer this
Professor Sevilla asks one of his graduate students, Leland, to finish his class lecture on memory. Leland begins by explaining that nondeclarative memories 1)
A number X is at least the number twenty
I NEEDZ HELPZZZZZZZZ!!!!btw i didnt mean to click d)20..
20 pts! And brainliest if i have enought pts AND u answer in 6 minAntoine drew a diagram to compare two kinds of evidence that support the theory of evolution.
How do you turn 7x-4y=-32 into slope intercept form