ubaldo7068 ubaldo7068
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to buy 12 cans for $9.00 or 4 cans for $3.00.


SHOW YOUR WORK please

Respuesta :

itdoesntmatter101 itdoesntmatter101
  • 10-11-2021

Answer:

Both are equal prices per can

Step-by-step explanation:

9/12 = 3/4 = .75 per can

3/4= .75 per can

Answer Link

Otras preguntas

where did william h. jackson make measured drawings of pueblo bonito?
to live in a colony that had a constitution, where should you move?
The ____ oversees all promotion of the shows and the theatre company. * •marketing director • company manager •box office manager •general manager
2 inequalities that compare -6 and 3
Chronic malignant pain is associated with A.)Post-surgery B.)Cancer and HIV/AIDS C.)Migraines D.)Delays in pain treatment
Subtract 5x−2 ​​from​ −3x+4 . 2x + 2 −8x+6 8x−6 −8x+2
i need girl band names
4. Solve for x and y
You have a pile of 45,000 candies. You are going to give away 18% every day. USING THE EXPLICIT EQUATION how many candies will you have left after 5 days. Round
I had 33 pictures from summer camp. I gave three pictures away to friends and I plan to divide the remaining pictures evenly between five pages of the photo al