brattymoo4466 brattymoo4466
  • 12-11-2021
  • Mathematics
contestada

5 tons of fertilizer cost $6,600.00. What is the price per pound?

Respuesta :

shivmistry69
shivmistry69 shivmistry69
  • 15-11-2021

Answer:

66 Cents per pound

Step-by-step explanation:

1 ton = 2,000 pounds

5 tons = 10,000 pounds

10,000 pounds = $6,600

1 Pound = $0.66

Answer Link

Otras preguntas

What does it mean for a figure to be 3-D
Why do people go on pilgremages?
Explain why Britain's policy of appeasement failed to prevent the German expansion from 1937 to the takeover of Czechoslovakia in March 1939.
when andrew johnson was in the office were there any wars going on? if so,wich one?
What comes after a decagon?
why were American unsure of how the government should handle brining the south back into the union
Calculate the discriminant.x2 – 2x + 4 = 0      20      12    –12      0
Briefly explain the key features of the North Atlantic Treaty Organisation (NATO).
Any reaction that absorbs 150 kcal of energy can be classified asa. activated.b. exothermic.c. oxidation.d. endothermic
Why is magma that contains little silica less likely to erupt explosively?