havilasalcedo havilasalcedo
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

Harry spends $7.83 on 3 bags of walnuts. The bags all cost the same amount. What is the cost of each bag?

Respuesta :

tinybooyah
tinybooyah tinybooyah
  • 10-12-2021

Answer:

i think the cost of each bag is $2.61

Step-by-step explanation:

suppose the cost of each bag is $x

7.83 = 3x

7.83/3 = x

2.61 = x

so the cost of each bag is $2.61

Answer Link
kcbryant721 kcbryant721
  • 10-12-2021
2.61$ if you take 7.83 and divide it by 3 then you will have your answer.
Answer Link

Otras preguntas

What is three hundred and twenty six to the nearest ten
17/9 as a mixed number
The Lady of Shalott believes a curse will fall upon her if she — a. spends too much time weaving c. falls in love b. looks out toward Camelot d. leaves Shalott
what is the definition of streak?
What is the common denominator of 1/4 and 2/3
what was the cause of many treaties with American Indians
The number of square units required to cover a surface.
what happen when a phosphate group is removed from an ATP molecule
Is 87 composite or prime
If you sell 690 tickets and take in $46155. how many $80. tickets and how many $35. tickets would you need to sell?