FoxycoolsXxx FoxycoolsXxx
  • 11-12-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 2.25
pounds of grapes is
$6.75. The cost of 5
pounds of grapes is
$15. Find the slope in
dollars per pound.

Respuesta :

zhengken000 zhengken000
  • 11-12-2021

Answer:

Hope this helps! <3

Step-by-step explanation:

The slope or increase in cost per pound is 3. (1 pound of grapes costs $3)

Answer Link

Otras preguntas

Answer the question first read the question offering 25 points
When would you need to arrange polynomials
It would really help if you could help me with this. Thanks in advance!
Write a brief essay comparing two significant Progressives using what you learned in the lesson and this additional Information . TheProgressives you write abou
why is the virus different from other microorganisms​
15.) In a laboratory, the count of bacteria in a certainexperiment was increasing at the rate of 2.5% perhour. Find the bacteria at the end of two hours if thec
Simplify the expression by combining like terms. 15+12−5+4−7
Identify the following substances:(1) An acidic gas which gives dense white fumes with NH3(11 An alkane which can also be called a green house gas.(iii) A solid
the highest court in the land light a US Supreme Court New York state supreme court Us court of appeals magistrate court
I NEED HELP PLEASE, THANKS! :)