jelenabojovic870 jelenabojovic870
  • 12-12-2021
  • Mathematics
contestada

Some nuts cost $22/kg. How much would 150 g cost?

Respuesta :

jazziechann jazziechann
  • 12-12-2021

Answer:

$3.30

Step-by-step explanation:

1 kg = 1000 g

therefore, 150 g = 0.15 kg

multiply the cost by the amount

22 x 0.15 = 3.3, or $3.30

Answer Link

Otras preguntas

Find a polynomial that represents the area of the shaded region.
A cell phone plan charges $45.50 a month, plus $0.05 per text message. Write and graph an expression to find how many text messages, x, can be sent while still
Eddie had 30 dollars to spend on 3 gifts. He spent 11 7 10 dollars on gift A and 5 2 5 dollars on gift B. How much money did he have left for gift C?
I need help with math here is the pic of the ?
What is the slope of the line?
How many moles are in 96.0 grams of sulfur?
Can someone please help me
All of the following sentences are from same paragraph
WILL GIVE BRAINLIEST FOR HELP (5x3−2x2+3x−8)-(3x2−4x−1) and then the result of that minus 4x − x2 + 5
The probability a train car will be full is 60%. Which word or words best describes the likelihood the train car will be full? A. certain B. unlikely C. Highly