micaylabro
micaylabro micaylabro
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

Help anyone!? I need this done tonight and I need a math genius here

Help anyone I need this done tonight and I need a math genius here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-01-2017
The answer is very simple. If you have 8 ounces and in total they all cost $1.68, then all you have to do is divide.

If you want to isolate one particular grouping - in this case, 1 ounce, then 8 ÷ 1.68 = 0.21 per ounce.

Hope this helped you! :-D
Answer Link

Otras preguntas

A square and a circle have equal areas. Which shape has shorter perimeter?
which structure of a bird is correctly paired with its function
Which shape is always a parallelogram (Pentagon,trapezoid,rhombus,or triangle
how did english culture influence chaucer?
Two squares have side lengths that are consecutive odd integers. The total area of the squares is 650cm^2. What is their total perimeter?
contains elements in the solid, liquid, and gas phase a. alkali metals b. alkaline earth metals c. transition metals d. halogens e. noble or inert gases
What is the nth term in the sequence: 4, 7, 12, 19, 28 Please show working out
What is the slope-intercept form of 8x - y - 6 = 0? Can anyone explain how to make it step by step?
What does the drop in barometric pressure from 1003 millibars to 926 millibars tell  you about a hurricane?
who is the aztec king