shermarcusbarn
shermarcusbarn shermarcusbarn
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples is $3.60 for 3 pounds. Write the price as a unit rate.

Respuesta :

Helpmestudy123 Helpmestudy123
  • 12-01-2017
1, 080.....sorry if it's wrong
Answer Link
ivanantwidnokr45 ivanantwidnokr45
  • 18-11-2020

Answer:

Take the total and divide by the amount to get answer.

3.60 /3 = $1.20 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Si x2 = 3 a que es igual x6
Americans spend almost _______ percent of their food budget on foods prepared away from home. Question options: 20, 30, 40, 50
Which guitar player was heavily influenced by the style of T-bone Walker, and evening quoted him in his solos?
0 Question 10 Upon examination, the liver appeared to be shrunken and covered with hard nodules. A yellowish-tan discoloration was noted. You would find this ty
can someone please help me!
Given: f = {(0, 1), (2, 4), (4, 6), (6, 8)} and g = {(2, 5), (4, 7), (5, 8), (6, 9), (7, 5)} Complete the ordered pair below for the function shown. f(x) -----
what is 3/4 times 12
How are amino side chains usually classified? a. Small, Medium, or Large b. Straight, branches, or ringed c. Charged, polar, or non-polar d. Reactive or non-rea
What kind of houses did the LIpan apaches live in?
The baseball team is ordering hats for the upcoming season. The hat company charges a certain amount per hat plus an initial fee of $55. There are 14 players on