karios62 karios62
  • 13-01-2022
  • Mathematics
contestada

If a bake sale is selling 3 cookies for $1.05, what is the price of one cookie?

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 13-01-2022

Answer:  $0.35 which is the same as 35 cents

==========================================

Work Shown:

3 cookies = $1.05

3/3 cookies = $1.05/3

1 cookie = $0.35 = 35 cents

Answer Link
Inka218Charlton
Inka218Charlton Inka218Charlton
  • 13-01-2022

Answer:

0.35

Step-by-step explanation:

if they have 3 cookies for $1.05 you would ÷ (devide) $1.05 by the amount of cookies (3) to find how much 1 cookie is worth. 1.05÷3=0.35

Answer Link

Otras preguntas

The wars in Iraq and Afghanistan have __ some sectors of the U.S. economy such as those that manufacture arms, but has __ growth in others such as tourism.
Solve for X -41x = 161
what type of climate is found in northern canada
Jamal groups 8 blocks as 5 blocks and 3 blocks What is another way to group the 8 blocks
What is the total sales figure for the German translation contracts over the four-year period?
Determine the solution for x2 + 36 > 12x
l = 4, w = 8, and h = 5 Volume =
there is 1/4 of a pan of brownies on the kitchen counter. you and your friend want to split it evenly do you each take 1/2 of whats left. what fraction of the w
Listen and decide how the people participating in the activity are dressed
The bond angle in h2s is?