gatsbysgirl7216 gatsbysgirl7216
  • 13-01-2022
  • Mathematics
contestada

bought 11 pounds of rice for $5. How many dollars did she pay per pound of rice? dollars per pound round your answers to the nearest hundredth.

Respuesta :

BeeBuzzBeeBuzz
BeeBuzzBeeBuzz BeeBuzzBeeBuzz
  • 13-01-2022

Answer:

$2.20

Step-by-step explanation:

11/5=2.2

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 13-01-2022

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

$5 for 11 lb

$5/(11 lb) = $0.45/lb

Answer Link

Otras preguntas

pls help yes or no I will mark brainlist if correct ? :)
Which of the following has the most influence on United States foreign policy? A-The Supreme Court, B-Congress , C-State governors D- The president of the U.
please heeeeeeeeeellllllpppp meeeeeee​
Suppose the economy starts off producing Natural Real GDP. Next, aggregate demand rises, ceteris paribus. As a result, the price level rises in the short run. I
can someone explane this
Ethnomusicologists rely on a ______________ rather than an ethnocentric perspective to study and describe music. A. regional B. local C. global D. universal
logaritnm 3 log b + 2 log d
Non-typical business problems with causes and effects that are rapidly changing are typically handled by which type of information system?
When Judy's professor failed to recognize that Judy had her hand raised to answer a question, Judy began to think her professor was unfriendly. Judy later learn
Which expression is equivalent to (8 a minus 3 b + 7) minus (2 a + b minus 4)? HURRY PLZ!!!!!