jordonpringle jordonpringle
  • 10-02-2022
  • Mathematics
contestada

A store is selling 5 cans of tomato sauce for 4.50 what is the unit price

Respuesta :

emplols
emplols emplols
  • 10-02-2022
the unit price is 90 cents per can of tomato sauce.
Answer Link
scharles4131
scharles4131 scharles4131
  • 10-02-2022

Answer:All you have is multiply

4.50/5 = 0.9

The unit price is 0.9

Step-by-step explanation: I did it and got it right

Answer Link

Otras preguntas

3 ( 4d + 1 ) - 9d = 6 - 2d
on sara's computer, 3/8 of the hard drive is files. Of the files, 1/6 are games . What part of the hard drive is games?
Why did Henry Clay group his resolutions in pairs in the Compromise of 1850?
A light plane flew from its home base to an airport 255 miles away. With a head wind, the trip took 1.7 hours. The return trip with a tail wind took 1.5 h
10u + 7 = 8 ( 2u - 4 ) - 9
What's breed of given cat???Check attachment
10u + 7 = 8 ( 2u - 4 ) - 9
two methods of active transport
on sara's computer, 3/8 of the hard drive is files. Of the files, 1/6 are games . What part of the hard drive is games?
two methods of active transport