roshandal20 roshandal20
  • 12-02-2022
  • Mathematics
contestada

2) ONE 200 - Gram bag of rice cost $8.12. How much does 1 kilogram of rice cost? (Note that 1000g = 1kg.)

Respuesta :

skytimex2012
skytimex2012 skytimex2012
  • 12-02-2022
1000 gram = 1 kilogram
If 200 gram = $8.12. 1, it means we can get 5 bags of such amount (1000/200 = 5)
Therefore, 1kg = $8.12 * 5 = $40.6
Answer Link

Otras preguntas

Solve 4(x + 1) = 4x + 4. Would it be No solution? Or all real numbers?
What happens to the mass of a ball if its momentum is doubled?
What is a false productivity
Assume running consumes 103 calories per mile. If you run 9-minute mile, what is your average output in watts, during a 1-hour run?
What percent of 60 is 12? Show your work. Is this wrong or right. 60/100 = 0.6*12 7.2% or do i removes the .2 off the percentage not really sure yet
Write the explicit formula that represents the geometric sequence -2, 8, -32, 128
What happened when Spain’s government could not overcome social and economic problems during the Great Depression?
Which of the following words suggests a point of view? a. Face b. World c. Society d. Objective
Which expression is equivalent to 3(m − 3) + 4? 3m + 1 3m − 5 3m + 13 3m − 3
Which quadrilateral or quadrilaterals cannot have two consecutive angles of 90° each? i. square ii. rectangle iii. parallelogram iv. kite v. rhombus vi. trapezo