r4327035 r4327035
  • 10-04-2022
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Respuesta :

marquesball4life marquesball4life
  • 10-04-2022

Answer:

1 pound of peanuts cost 3 dollars

1 pound of wallnuts costs 2 dollars

Step-by-step explanation:

24/6=4

12/6=2

Answer Link

Otras preguntas

How I can solve this integral ∫ dx / akar 25 - 16x^2 ? I really need your help, thank you.
simplify each square root: 1. square root of -25 2. square root of 1.44 3. square root of + or -16/49 4. square root of 361 5. square root of 49 6. square root
Three siblings sarah, Dave, and Kate - committed themselves to volunteer 155 hours for a homeless charity to build new housing. Kate worked 10 hours more than S
When a number is decreased by 10% of itself the result is 171. What is the number?
in ancient times , coins made from gold and silver gradually replaced which commonly used means of exchange in commerce?
Deciduous forests can only be found in North America. True Or false? Please explai
How many minutes do cells spend in each phase of mitosis?
Enzymes are proteins that speed up reactions by
The first angle of a triangle is 17 degrees less than the second angle.the third angle of a triangle is six times the second angle.use x to represent the unknow
The circumference of a circle is two times pi(p) times the radius. Translate the sentence into a formula