raheemagnew raheemagnew
  • 11-04-2022
  • Mathematics
contestada

33 markers cost $5.79
Which equation would help determine the cost of 13 markers

Respuesta :

oreominion
oreominion oreominion
  • 11-04-2022

Answer:

3/$5.79 = 13/x

Step-by-step explanation:

Solve the rational equation by combining expressions and isolating the variable x. Divide $5.79 by three to get the cost of one marker, $1.93. Then multiply the cost of one marker by 13 on the left. This will get the total value which is $25.09.

Answer Link

Otras preguntas

Expansion of islamic caliphates Historical Context refers to the historical circumstances (what, who, when, where, why) that led to this event/idea/historical d
essay on health is wealth​
What is 20% of 387?
Distribute the expression. 6(3r2 – 4r + 7)
What method can you used to prevent coronary heart disease? taking a multi-vitamin everyday appropriate nutrition and exercise choosing not to smoke or drink Ru
Why do you think Europeans—and especially the English—are most affected by asthma?
Ordena el siguiente Polinomio de forma ascendente con relacion a x: x4y – 7x2y3 – 5x5 + 6xy4 + y5 – x3y2
Classify each figure in as many ways as possible.
What did reformers think education would help children do?
On January 1, 2021, Ellison Company granted Sam Wine, an employee, an option to buy 1,000 shares of Ellison Co. stock for $30 per share, the option exercisable