anitaljoyner1
anitaljoyner1 anitaljoyner1
  • 11-04-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries are on sale 3 boxes for $6.99. How much does 1 box cost?

Respuesta :

LukeAmos
LukeAmos LukeAmos
  • 11-04-2022

Answer:

$2.33

Step-by-step explanation:

6.99/3 = 2.33

Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 11-04-2022

Divide cost of 3 boxes by 3:


6.99/3 = 2.33

1 box cost $2.33

Answer Link

Otras preguntas

Write an expression for the product of 4 and the sum of five and a number
the spreading of information to convince others of an idea
The earth's energy budget details the energy resources that people use. true or false
two reasons why may cases of abuse and violence are not reported
What is sales account?
If Earth's rate of rotation increased, what would change?
What does the term legislate mean? A. to write papers B. to govern the country C. to talk for long periods of time D. to make laws
6/5 greater than 7/5 true or false
Which determines the state of matter for any material? a. the size of the atoms b. the hardness of the material c. the behavior of the molecules d. the weight
What caused the first major conflict of the Cold War? A. the creation of NATO B. the death of Stalin C. the Berlin blockade D. the U.S. policy of containment