khadeempowell khadeempowell
  • 13-04-2022
  • Mathematics
contestada

a flower shop is selling 2 roses for $84.00. What is the cost, in dollars, per rose?

Respuesta :

jujuondabeatie jujuondabeatie
  • 13-04-2022

Answer:

42

Step-by-step explanation:

2x = 84

x = roses

x = 84/2

x = 42

Answer Link
amrithty amrithty
  • 13-04-2022

Answer:

$42.00

Step-by-step explanation:

You divide 84 by 2 and find the answer 42. Therefore, each rose is 42 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

The perimeter of a rectangle is 34 units. Its width is 6.5 units
Why is it important to keep the people of a country happy? (world geography)
what reasons did confederate deserters have for leaving? (from passage The Meeting At Appomattox)
Is how tall is the oak tree a statistical question
research methods in economics vol 2 2014 by tom nunan and susan walker
What do you think about this volcanoes? For my science project so be as honest or brutally honest as possible!
What was 1960s fashion like? Describe.
a paradox of value explains what?
Amanda selected 18 pea pods at random from a bag containing about 500 pea pods. She opened each pod and counted the number of peas in the pod. What is the estim
why is a larger down payment beneficial to home investor?