wendyjacksonmi wendyjacksonmi
  • 12-06-2022
  • Mathematics
contestada

Write a word problem for 2[L] +3[4L]=990.50

Respuesta :

sankalpg234 sankalpg234
  • 12-06-2022

Answer:

A sports coach bought 2 bats and 3 packs of tennis balls with 4 balls each. If one bat and one ball are of the same price, and he payed $990.50, write the equation for this

Answer Link

Otras preguntas

Plzzz help!!!!!!!!!!!
Which BEST explains why an artist would choose to use mixed media?
El hidróxido de sodio es un compuesto muy importante en el proceso de obtención de detergentes. Determinar la molaridad de la disolución resultante, si se disue
What is the value of x? 90° A 110 B 135 C 315 D 522 105° 145° 1150 130°
Sara bought a 24-ounce can of tomato sauce for $8.40. What is the unit price per ounce?
Which is a research topic that Randall might be inspired to learn more about? A) Classic works of literature B) How to become a guidance counselor C) How teache
When does the light on the predictor flash?
Please help me! i dont understanddd! i have no clue how to do this unit :(
. boiling 21.1 g of water at 100°C
lingua portuguesa leia esta fabula para relacionar o final dela a um dito popula O CAO E A SOMBRA um cao levava na boca um pedaço de carne quando ao passa por