keske024320 keske024320
  • 11-07-2022
  • Mathematics
contestada

Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 11-07-2022

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

Answer Link

Otras preguntas

How will you described the sequence of oxygen, carbon dioxide, and blood flow in your own words.
can someone explain to me how to use "squared"? I do 2+2 and its four. but when I do 3+3 and I get 6, my brother tells me that's not squared. can you help me ou
Solve the following linear inequality: 3(x + 4) ≥ 5x – 123
What proportion of the first 10,000 natural numbers contain a 3
How much is 60% of 100 because i took a test and it said 60/100 but i am really confused on calculating it
How To Solve The Equation 3(x-6)=10x+3 ?
a matchbox tray slides into its outer cover in how many different ways can you do this
What Does 'Soup to Nuts' Mean?
Suppose you invest $580 at 10% compounded continuously , write an exponential function to model the amount in your investment account ?
Which theory suggests that cells are the basic building blocks of life but don't constitute life itself?Cell theory or organismal theory?