keoratye1234 keoratye1234
  • 12-07-2022
  • Mathematics
contestada

2. Fruit snacks are 12 packs for $3.60. How much would it cost for just 1 pack? Hint:
Think of $3.60 as 360 cents.

Respuesta :

philosmbae philosmbae
  • 12-07-2022

Answer:

$0.3 or 30 cents

Step-by-step explanation:

if 12 pack=$360,

1 pack = ?

therefore,$360×1pack ÷ 12 packs=$30

=$30

Answer Link

Otras preguntas

Around 80% of India's population practices which religion?
The number has 6 digits. The value of the smallest digit is 0.01 The value of the largest digit is 8000 The digit in the tens place is 2 less than the digit in
Solve A=a+b+c+d divided by 4 for c
243.875 to nearest tenth, hundredth, ten, and hundred
What was the Berlin Wall?
The arc-shaped region in western Asia that sits between the Mediterranean Sea and the Persian Gulf is called the
What is 2a squared time 3a to the power of 4
I am a quadrangleI have 2 pairs of parallel sidesall of my angles are right anglesI am not a square
Describe how cities brought about change at the dawn of the Renaissance?
How do you solve 6x-11=10x-51