Tracey690 Tracey690
  • 10-09-2022
  • Mathematics
contestada

michelle bough an apple cut in 4 for $0.10 per piece. how much should she pay for 3 dozen pieces?

Respuesta :

Candace061504
Candace061504 Candace061504
  • 10-09-2022

Answer:

$14.40 for 3 dozen

Step-by-step explanation:

$0.10 per piece means $0.40 for 1 apple there are 12 in a dozen so multiply it by 12 which would be $4.80 for a dozen multiply again by 3

Answer Link

Otras preguntas

1. Which of the following accurately describes the patterns of inheritance in human blood types? A. Two alleles code for blood types and four phenot
Explain the difference between informal and formal speech
Name 2 locations in new york city that were popular jazz clubs in the 1920s
It cost $4 to enter the fair. Each ride costs $2.50. You have $21.50. How many rides can you go on?
Two sides of a right triangle are equal to 3m and 4m. Find the length of the third side. (Two cases)
How do I change from log to exponential form? Steps please! I know the answer is 1/2 I just don’t know how to work it out.
as a glacier flows over the land, it picks up rocks in this process
In which interaction is the prey harmed? A. Commensalism B. Competition C. Mutualism D. Predation
Which statement is true about sand and baking soda? Both are mixtures. Both are pure substances. Sand is a mixture and baking soda is a pure substance. San
which SAE standard must be referred to on the label of approved HFC-134a refrigerant recycling machines?