jrdrdr
jrdrdr jrdrdr
  • 12-05-2017
  • Mathematics
contestada

2 tons of dirt cost $200.00. What is the price per pound

Respuesta :

Omniiiaa
Omniiiaa Omniiiaa
  • 12-05-2017
400$ i'm sorry if it's wrong :)
Answer Link
jeff0206nquint
jeff0206nquint jeff0206nquint
  • 12-05-2017
A ton is 2000 pounds so 2 tons would be 4000 pounds. Equation $200/4000

Correct Answer: 5 cents a pound
Answer Link

Otras preguntas

Explain the body is made up of many different systems.
What is Martin king’s central idea on his speech?
Passes through (2, 3) and has slope of -1/2
Can anyone help! I have done 1 and 3 but I’m lost on the rest! Will give extra points!
Is being nice more important then telling the truth
please help me to this activity
What is the purpose of chloroplasts in a cell?
Aiko is a middle manager at a technology company. Which action would help Aiko build a sense of community among her team members
Climate change is a threat to biodiversity on Earth. True False
why did the Republicans cared for the aftican American rights​