califfa
califfa califfa
  • 11-10-2015
  • Mathematics
contestada

A yogurt costs 55p .How many yogurts can be bought for six pounds?

Respuesta :

thetalentedstudent thetalentedstudent
  • 11-10-2015
Well if one pound of yogurt cost 55 (cents?)

Two yogurts cost $1.10
Three yogurts cost $1.65
Four yogurts cost $2.20
Five yogurts cost $2.75
And finally...
Six yogurts cost $3.30

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

A bag contains 4 purple beads and 3 green beads. A bead is drawn and then replaced before drawing the second bead. Find the probability both beads drawn are gre
at what angle of projectile range of maximum​
A(n) _______ solution can dissolve more solute. A. Unsaturated B. Saturated
Write as a complete number.
what would happen as a result of doubling the number of thylakoids on glucose production in a chloroplast
The winner of the 20 km race ran at an average speed of 4 m / s. How long did he take to complete the race?
When a car accelerates from a standing start, the crash test dummy appears to be pressed backward into the seat cushion. Which of the following best explains wh
Mark an his brothwr signed up fo the catch up phone plan. They share th minutes every month equally. How many minutes can mark use each day without going over h
Please someone help please plsss
PLEASE I NEED HELP FAST PLEASE I NEED THE TRANSLATED FROM ESPAÑOL TO ENGLISH!!!!