Angeldemon6804
Angeldemon6804 Angeldemon6804
  • 10-11-2017
  • Mathematics
contestada

Which of the following has the lowest unit price?

A. 20 lbs for $16.20
B. 26 lbs for $23.40
C. 24 lbs for $18.72
D. 22 lbs for $18.70

Respuesta :

shayebug2004 shayebug2004
  • 13-11-2017
The answer is c . 24ib for $18.72
Answer Link

Otras preguntas

There are atleast 6 essential characterisitics of life, living things have them, non-living things do not. True or False, Please Explain
Solve the following inequality.
which method could you use to calculate the y-ordinate of the midpoint of the vertical line with end points (0, 0) and (0, -12)
Does anyone know how to Dilate this scale factor because I don't and need help on this part.​
Can the quotient of two irrational numbers ever be rational ? Give me 2 examples plz.
Another sigma notation question. Please check. Hopefully I did this one correctly!
What is an equation of the line that passes through the points (-6, -2) and (6,8)? NEED ASAP!!
find the x intercepts for the parabola defined by the equation below. y=x^2-9x+18​
Please Help! If f(x)=4x^2 and g(x)=5 what is g(f (2x) ) ?
Find the common ratio for the following geometric sequence. 0.75,1.5,3,6,...