amu7 amu7
  • 12-11-2017
  • Mathematics
contestada

4 sweets cost 9p.
Find the cost of 20 sweets

Respuesta :

star030616
star030616 star030616
  • 12-11-2017
4 sweet---- 9p
20 sweet----- xp
4x=180
x=45
20 sweets cost 45 p
Answer Link
ImFailingEasyAs123 ImFailingEasyAs123
  • 12-11-2017
45p

4 goes into 20 5 times, so 9*5= 45p

* = times
Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line given by the equation below? y - 9 = 15(x - 5)
Real estate is a great investment for everyone, particularly since the money is more liquid than common stocks. true or false
p=4k-10 p=50 wout out the value of k
One millivolt is equal to A. 0.000001 volt. B. 0.001 volt. C. 1000 volts. D. 1,000,000 volts.
if ac=bd and c=d,then it is certain that a=b true or false
which term means the emotional associations that word may carry? vocabulary, denotation, figurative, connotation
The cost of 4 kilograms of cheese is 50 dollars. Which equation shows this in function notation? A. Cost(4) = 50 B. Cost(50) = 4 C. Cost x 4 = 50 D.
why is setric acid used
Determine the meaning of the underlined phrases in the context of the passage. Sonnet 116 by William Shakespeare Let me not to the marriage of true minds Admit
Rob baron owns a small sheet metal fabrication business that employs 23 workers. as a small business owner, one of the major advantages rob will enjoy when comp