crystalbeltranp0res1 crystalbeltranp0res1
  • 10-12-2017
  • Mathematics
contestada

the bakery is selling bagels at a cost of 6 for $7.50. at that rate, how much would 8 bagels cost?

Respuesta :

tynollette tynollette
  • 10-12-2017
6:7.50=8:x
6x=7.50*8=60
x=10.00
Answer Link

Otras preguntas

julian earns $13.50 per hour. His company deducts 23% of his pay each week for taxes. Julian uses the expression 0.77 ( 13.50h) to compute his earnings after ta
What is the last word of Keesh?
Which of the following is NOT a Boolean Search term used to refine search engine results? A. AND B. With C. OR D. NOT
You can buy 5 cans of green beans at the village market for $2.30. You can buy 10 of the same cans of green beans at Sams Club for $4.30. Which place is the bet
You should NOT include quotation marks around the title of which kind of work? a. short story b. article c. newspaper d. particular episode of a podcast
neurotransmitters carry nerve impulses across where
When did Confucius live? He lived in the Zhou dynasty, around 500 BCE. He lived in the Han dynasty, around 200 CE. He lived in the time of Emperor Han Wudi, ar
2929.87 = , > , or < 2929.087
is 2/3 greater than 1/5
Your gas bill went up from $125 per month to $150 per month. What is the percent increase of your gas bill?