sagasalley
sagasalley sagasalley
  • 10-12-2017
  • Mathematics
contestada

At the store deli, you spent $13.45 on 5 pounds of cheese. How much would it cost to buy 2 pounds of cheese?

Respuesta :

gabrielagianeco22 gabrielagianeco22
  • 10-12-2017
13.45 divided by 5 = 2.69. 2.69x 2 = 5.38. so it would cost 5.38 for 2 pounds.
Answer Link
imike2 imike2
  • 10-12-2017
It would be $5.38. Divide $13.45 by 5. That gives you the price per serving. Then double that for 2 servings.
Answer Link

Otras preguntas

How to factor 985xy +350x^2 +660y^2 by grouping?
Is 63 a prime or composite number
why is there so much nitrogen in the atmosphere
How to factor 985xy +350x^2 +660y^2 by grouping?
In the Small Basic programming language, please explain how one would add up the sum of any number of data points. Meaning, that, depending on user input (the a
how do I solve -17x+5=17+5
Why shouldn't prince Edgar be be king?
heathers weekly pay is directly proportional to the number of hours she works at the record store. her pay is $174 for 24 hours of work. find the amount of pay
how do decomposers make sure that there are always enough minerals and other nutrients in an ecosystem?
what is the electron configuration of Ca2+