marianae05
marianae05 marianae05
  • 11-12-2017
  • Mathematics
contestada

How much did she spend on jelly beans,to the nearest cent?

How much did she spend on jelly beansto the nearest cent class=

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 11-12-2017

multiply price per pound by pounds bought:

1.19 * 3.5 = 4.165

 round to $4.17

Answer Link
Аноним Аноним
  • 11-12-2017
To figure out how much she spent on jelly beans, we have to multiply how many pounds she bought (3.5) by the cost per pound (1.19)

When we do so, we get 4.16500, which we round to get $4.17.
Jackie spent $4.17 on 3.5 pounds of jellybeans. (So go with the second option.)
Answer Link

Otras preguntas

how many people lost their jobs when the minimum wage increased from $12 to $18
a) Describe the terms of the Kansas-Nebraska Act and explain which side ,North or South ,you think benefited most from it's passage.b) Why did this Act lead to
how to resolve 3/5×5/6 by cross canceling
the type of system where the computer conducts a conversation with the user
Children like anna, who have experienced long periods of isolation, illustrate how:
Which protist is characterized by a pseudopod?
Why is gravitational force in the nucleus so small?
List one idea over which imperialists and anti-imperialists disagreed.
3/4 of Ana's books are equal to two-thirds of Jake's books find the ratio of the number of Ana's books it to the number of Jake's books draw models to help you.
How are heart disease, heart disease and strokes are related?