tatiana8322 tatiana8322
  • 12-12-2017
  • Mathematics
contestada

Ginger takes 10 nickels to buy some pencils at the school store. How many cents does ginger have to spend ?

Respuesta :

astroprincess331
astroprincess331 astroprincess331
  • 12-12-2017
Since one nickel equals 5 cents, you'd multiply 10 nickels by 5 cents apiece and yield 50 cents to spend. 
Answer Link
devonstrong1990 devonstrong1990
  • 12-12-2017
the correct answer is 50 because s nickel is worth 5 cent so u can say 2 nickels is 10 cents so you add two nickels in five sets you get 50 or you can do 5 multiplied by 10
Answer Link

Otras preguntas

please help meee !!!
When you look at a problem or situation from a different point of view, you are ?
please help with this question !!!!
Which statement is true about common childhood infectious disease? A. Infectious illnesses are usually mild and require no medication. B. Frequency of in
Can someone help me please
How does ancient Greek drama still serve this function in modern society?
If I divide 12 apples into 2 bags, how do I draw a number bond to show my appled
I'll Mark The First To Answer And Work Shown Brainliest!!!!!!!! PLEASE HELP ASAP In 2005, there were 12,000 students at Beacon High. In 2010, there were 12,250.
There are twenty-four calories in a candy bar. Sally ate eight candy bars. How many calories are there in thirty -nine candy bars?
What hypothesis best explains why tanning occurs?