meatica meatica
  • 12-11-2015
  • Mathematics
contestada

Cereal costs 2.79 for 16.4 ounces. At this rate how much does 25 ounces of cereal cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-11-2015
Each ounce cost 17 cents so therefore 17x25 = 425 
1 dollar is equal to 100 cents so the answer is 4 dollars and 25 cents 
Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

simplify √20 x √ 43 x √18
What did Justinian I fail to regain all of the former provinces of the old Roman Empire
You purchase fresh strawberries in Mexico for 28 pesos per kilogram. What is the price in U.S. dollars per pound?
The variables x and y are related proportionally. When x = 8, y = 14. Find y when x = 16. When x = 16, y
There are 60g of rice in one portion.How many portions are there,if the bag contains 600g of rice
Hola, alguien puede ayudarme con mi tarea de Inglés porfavor....? COMPLETE THE TEXT WITH THE CORRECT VERBS Today I arrived to my ___________ AYUDA PORFISSSS
What are the rules for gymnastics?
Can someone write about hydrosphere but using 17 words in sentences Aquifer divert drip irrigation estuary flood irrigation glacier groundwater permeable rechar
George is making a 8 gallons of Tropical trip punch. He has already poured in 1 3/4 gal of pineapple juice and 2 1/2 gal of orange juice. The only other ingre
What is a benefit of immigration to the United States? Immigrants are often hired over the native population because they are inexpensive to hire. Some native c