johnnowak123 johnnowak123
  • 12-12-2017
  • Mathematics
contestada

At the school store, 6 pencils sell for $.99. At this rate, what is the cost of 16 pencils?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-12-2017
The answer is 2.64. Hope this helps!
Answer Link
Kaikerscupcake
Kaikerscupcake Kaikerscupcake
  • 12-12-2017
.99/6= .165

.165*16= 2.64

I hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP What is the equivalent of pi over 6 radians in degrees?
The simplified form of (2x+1)(3x−2)/24x 2−4x −8
Helen is helping plan a trip for three classes at her son's school. School rules say that classes on trips must have 1 adult for every 6 children. One has 26 ch
Mr. Hann is trying to decide how many new copies of a book to order for his students. Each book weighs 6 ounces. Which ordered pair is a viable solution if x re
which gas is used by divers and why
of the runners in marathon through northeastern Pennsylvania 94.1% finshed the race .if 2,125 runners started the race how many finished the race
Which explanation best defines a myth? a. a folk tale that contains fairies, sprites, and magic b. an ancient story that has its basis in history c. a folk t
Convert the Cartesian equation x^4 - y^4 = 16 to a polar equation? r^2 = 16/cos2θ r^4 = 16/cos2θ r^2 = 8
Clyde drove 30 miles in 20 minutes and then drove an additional 10 miles in 10 minutes. What is the average speed for the entire trip?
Let f(x) = x2 + x + 2 and g(x) = 2x2 + 5. Find f(g(x)). Show each step of your work.