lillirose133
lillirose133 lillirose133
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $24.50. How many pounds of almonds did she purchase?

Respuesta :

Richinfo
Richinfo Richinfo
  • 11-01-2018
each pound costs $3.50
total money spent is $24.50
the number of almonds pounds bought is $24.50/$3.50 = 7
 
Answer Link
arianajauregui1
arianajauregui1 arianajauregui1
  • 11-01-2018
24.50 / 3.50 = 7 pounds purchased 
Answer Link

Otras preguntas

Simplify and solve the equation for q: 3q+5+2q-5=65
are individuals empowered and do they understand their human rights and when they are being violated in the issue of xenophobia in South Africa?
A rectangle has an area of 35 square centimeters and a length of 10 centimeters what is the width of the rectangle A) 3 centimeters B) 3.5 centimeters C) 12.5 c
Which of the following waves are mechanical waves? A. light waves B. microwaves C. radio waves D. sound waves Please help!!
Which words in the sentence are the complete gerund phrase? The vegetarian rejected eating most animal products. A.rejected eating B.eating most animal product
What was ancient Babylon like?!
What is Brown, Has a Hump, And Lives At The North Pole? Please help.
6pq-9+7pq^2-5pq+4+pq^2
What is the exact value of the expression the square root of 294. − the square root of 24. + the square root 54.? Simplify if possible.
(Music) How many Top 10 songs did Michael Jackson create? And which were these songs?