Alondra327
Alondra327 Alondra327
  • 12-01-2018
  • Mathematics
contestada

Ryan bought grapes last week for $1.65 per pound. If he bought n pounds, write an equation to show how much money (m) he will spend.

Respuesta :

Artice
Artice Artice
  • 12-01-2018
(1.65)n=m
cost per weight multiply by weight equal total cost
Answer Link

Otras preguntas

Consider the figure shown. Name a line containing the point K. A) a B) KL C) JK D) All Correct 2) Consider the figure shown. Name a plane containing the
What is the best definition of the term values? a person’s religious beliefs personal preferences a person’s unique point of view principles or standards of beh
Solve for x. 12(x+360)=120
How can I solve this?
Please need help on this
help pppppppppllllllllllllllllsssssssssss
I need help please it’s due today
analyze the motivations behind imperialism from 1800-1914
What nickname does Cornelius Vanderbilt acquire and how does he acquire it
Ahead of him, the beach was covered with stones, their hard outsides rubbed off and smoothed so that they glowed as the waves gathered them up and down. The gr