adudorothy66 adudorothy66
  • 11-02-2018
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 16 bagels. she paid a total of $20. write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25

Respuesta :

cbaxte01 cbaxte01
  • 11-02-2018
16b=20
16b/16=20/16
B=1.25
B is bagel.
Therefore, each bagel is 1.25.
Answer Link

Otras preguntas

What will happen to a spacecraft that is traveling faster than orbital velocity?
What improvement did Akbar make during his rule?
yall pls im failing pls dont comment just for points help me if u dont know the answer dont comment
Assume a population of weights is normally distributed. The average weight for the population is 154lbs. The standard deviation for the population is 12 lbs. Wh
Question 2 (5 points) What is the frequency of a sound wave travelling through air at a speed of 340m/s with a wavelength of 1.71m?
When and where did Fidel Castro take over? *
What were the primary causes of the first World War and, in your opinion, which was the most important for provoking global conflict?
SOMEONE HELP AS SOON AS POSSIBLE!!!! please:))
HELP WHAT IS IT!????
Answer............plz