liandra123
liandra123 liandra123
  • 13-02-2018
  • Mathematics
contestada

Ariana’s car used 100 cups of gasoline during a drive. He paid $3. 12 per gallon for gas. How much did the gas cost?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 13-02-2018

there are 16 cups per 1 gallon

100 cups / 16 = 6.25 gallons

6.25 x 3.12 = 19.5

 the gas cost $19.50

Answer Link

Otras preguntas

I've been having problems with this for a while...I would feel truly thankful if someone could answer and show the steps. I hope to better understand the concep
can someone help me please
Help Please! 2 Questions!
Behavioural changes that children who have been trafficked May experience
Rubens, Marie Arrives at Marseilles, In what ways does this painting glorify its subject, Queen Marie de’Medici and exhibit the pomp for which Baroque art is kn
Third derivative of xsinx?
who read the book we Beat the street can some one help me
QUESTION 6 Using a teddy bear to represent childhood would be: an allegory a symbol a scene exposition
A clerk in a health food store makes bags of trail mix.the amount of trail mix in each bag is listed below:1/4lb,1/4lb,3/4lb,1/2lb,1/4lb,3/4lb,3/4lb,3/4lb,1/2lb
Please Help :(Which sentence correctly uses a colon to introduce the list? The town council decreased funding for parks and recreation, construction, and staff