chatteringphotos chatteringphotos
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for $1.20 a pound. Logan bought 3/4 pound. How much money did he spend on apples?

Respuesta :

Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 12-01-2016
3/4 pound* ($1.20/ 1 pound)= $0.90

Logan spent $0.90 on apples~
Answer Link

Otras preguntas

An automobile manufacturer wants to find out what types of product-related problems its customers are experiencing. The best method to gather the data is
What is the surface area of a cube? It is 17 cm on each side. A. 102cm squared B. 1735cm squared C. 290cm squared D. 4913cm squared
Wind power creates _____ pollution.
which two numbers add up to 6 and muliply to -126
Previewing is a method used to
How do you get higher than 6.6 ft in pole vault. PLZ HELP NEED B4 TOMORROW
What is the effect of the underlined section in developing the tone of this excerpt from "In a Queen's Domain" by Sarah Morgan Bryan Piatt?
What is a financial risk of being a homeowner
at a pressure 44 kpa the gas in a cylinder has a volume of 29 liters assuming temperature remains the same,if the volume of the gas is decreased to 4liters w
solution to the equation 6x+y=4?