question13 question13
  • 13-01-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for $240 for 4 days

Respuesta :

Awesome1111
Awesome1111 Awesome1111
  • 13-01-2016
The unit rate for $240 per 4 days is $60 per 1 day.
To get a unit rate you must simplify the rate down to $X per 1 day.
To get 4 days down to 1 day you must divide 4 by 4.
Doing the same to the other side you divide 240 by 4.
So now you have $60 per 1 day.
Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 13-01-2016
$240/ (4 days)= $60/day.

The unit rate for $240 for 4 days is $60/day~
Answer Link

Otras preguntas

1. If the surface area of a cell that is shaped like a cube increases 100 times, its volume increases about (1 point) (0 pts) 5 times. (0 pts) 10 times.
2x + y = 6 y = 3x + 4 What is the resulting equation?
Which of the symbols correctly relates the two numbers below? Check all that apply. 25 ? 35
why is it importana to have variables and untis included in a data table?
how many times can 144 go into 2873
How would a student justify inferring that “indigenous” means “originating in a particular region”? a.The word root “gen” means “earth,” and the suffix “-ous” m
Topaind jucausa , abatut, zbenguindu-va , tristetea te inconjoara, rautatea iti mistiie inima
22 Students is what % of 55?
decreasing 800 by 30%
The first step in conducting a research plan is to