awebster0705p70yoh awebster0705p70yoh
  • 11-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 24-fl-oz jar of spaghetti sauce sells for $2.69. another jar that holds 1 quart of sauce sells for $3.29. which is better buy

Respuesta :

20velezedgar
20velezedgar 20velezedgar
  • 11-04-2018
The quart is the better buy because it is 10 cents an ounce 
Answer Link

Otras preguntas

Find two numbers that add up to 180
Which expression is equivalent to the given expression? 13(x – 21)   A. 13x – 21
Patrick owns an apartment building. He knows that the money he earns in a month depends on the rent he charges. The relationship can be modelled by E=1/50R(1650
what is the purpose of phosphates in fertilizer what is the purpose of phosphates in laundry detergent
Evaluate the expression, using the given value of the variable. 2 – 8x + 3x when x = 5   A. –53
multiply polynomials(6p+8)(5p-8)
multiply polynomials(2n+2)(6n+1)
Scott has 1/3 as many computer games as Anish, and Anish has 1/2 as many games as Nick. Together they have 140 games. How many do they have each? Scott has.....
how mANY PLANTES are there
what was the most popular mode of transportation in 1920?